SETKÁNÍ NA GRÉBOVCE 16. 2. 2016

Je již milou tradicí setkávat se 16. 2. nad sklenkou burgunské odrůdy, neboť toho data roku 1358, vydal král KarelIV. nařízení o zakládání vinic v okolí Prahy. Pro nás z dnešního pohledu velmi důležité privilegium, ale v té době pouze jedno z mnoha opatření pro podporu „ekonomiky“. Sami jsme se chtěli dovědět, jak to vlastně z historického pohledu bylo a prvním hostem našeho vinného sněmu byla kunsthistorička Marie Opatrná, která vnesla světlo do povědomí o nařízeních vydané Karlem IV. Dozvěděli jsme se něco o postavení révy v historickém kontextu, ale i proč Praha byla osázena révou.
Co z historie nezaznělo v prvním příspěvku, bylo napraveno v druhém bloku. Této části se ujal Stanislav Rudolfský, duchovní otec projektu KAREL IV. MOUDRÝ PANOVNÍK A VINAŘ. Jedná se o velký projekt Cechu českých vinařů, který svou důstojnou formou připomíná 700let od narození našeho nejvýraznějšího panovníka a zdůrazňuje například privilegia o zakládání vinic v zemích Koruny české. Jako důležité doplnění nám Barbora Weitoschová představila web celého projektu www.kralovskevino.cz.
Po velmi zajímavém začátku jsme se vrátili k celému gró večera. A to představení pražských vinic a zejména lidí na nich hospodařících. Za pořadatelskou viniční trať představil první z burgbund Pavel Bulánek a pak už se střídali vinaři z celé Prahy. Mladá vína ze Salabky představoval František Běhůnek, vinici Sv. Kláry do posledního puntíku představil již dlouholetý vedoucí vinice Martin Beránek, Máchalku na Proseku sympaticky zastoupil Olda Pokorný. Jak to bylo a je nyní s révou na Vyšehradě, jsme se dozvěděli od Drahomíry Kolmanové a malé vzpomínání na Svatováclavskou vinici a Albertov zaznělo od Františka Kettnera. Velmi působivé bylo i představení viniční trati Baba panem Jandou. Tím, že jsme opět promítali fotografie z jednolivích tratí, bylo povídání dost důkladné – včetně degustace vína z představované vinice!

Víno ze svahu pražských již dávno ostudu nedělá, ba naopak. Jako zajímavé potkání se snažíme každý rok pozvat na toto setkání i jiné výrobce z vinařské oblasti Čechy. Proto pro nás bylo příjemné ochutnat mělnická, roudnická či mostecká vína. Byli jsme svědky první prezentace VOC Mělník, kterou vedl Štěpán Weitosch či degustace vín, která jsou za naší vinařskou oblast v Salonu vín 2016.

Už takhle to bylo spoustu informací, ale i přesto jsme si dovolili zařadit ještě jeden blok. Za VŠCHT nám proděkanka Irena Kolouchová přestavila enologický analyzátor Bacchus II, který již je na vysoké škole a do budoucna bude možné provádět kompletní rozbor vín a moštů. Celý večer byl tématicky zaměřen na burgundské odrůdy s podtitulem „mladé bílé a starší červené“, vzorků bylo k degustaci a debatám akorát a plánů do budoucna ještě víc…

SKLEP GRÉBOVKA

fotografie z celé akce naleznete ve fotogalerii