AKTUALITA

Dnes 15.4.2015 bylo publikováno Nařízení vlády č. 75/2015 AEKO – agroenvi opatření týkající se i vína v §13. Účinnost je od 15.4.2015. Od tohoto dne běží 30ti denní lhůta na vstup do závazku, která končí 15.5.2015.

 

 

Krátké ohlédnutí po hodnocení na 13. Vinařských Litoměřicích.

Nejen třináctka v názvu ale i třináct komisí hodnotilo celkem 595 vzorků vín. Hodnocení probíhalo 30. a 31. března. Právě 31. což je vlastně obráceně 13 přineslo problémy se sněhem a větrem. Část hodnotitelů se nemohla na hodnocení dopravit, ale díky velkému zájmu odborníků o hodnocení, proběhl i tento den bez problémů. I přes nepříznivou numerologii zaznamenala vína z vinařské oblasti Čechy velký úspěch. Do rozstřelu na šampiona se dostala dvě vína z VO Čechy a to Müller Thurgau české zemské víno 2014 ze Školního statku Mělník a Rulandské modré z Klášterních sklepů Litoměřice Ladislava Pošíka. Dalším velkým úspěchem je vítězství v kategorii vín nad 45gramů cukru, které získalo Rulandské šedé z České zemědělské univerzity v Praze vinařské středisko Mělník- Chloumek. Toto víno je nejvýše ohodnoceným vínem bílým z ČR /zároveň i dvě vína z Moravy/ a nejvýše ohodnoceným vínem z vinařské oblasti Čechy. Nakonec třináctky přinesly velký úspěch vinařům z Cechu českých vinařů.

Všem oceněným ze srdce a rád blahopřeji a těším se při předávání cen.

Jiří Čábelka

ředitel hodnocení a předseda CČV

5

Ředitel hodnocení pan Jiří Čábelka

více ve fotogalerii

 

 

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ

dveře chrámce

Seriál Vinaři – hlasování TÝTÝ

Seriál Vinaři byl diváky vybrán mezi Top5 v anketě TÝTÝ seriál roku. Také se Vám seriál Vinaři líbil? Tak ho prosím podpořte v hlasování.

 

Hlasujte na webu: http://www.tyty.cz/finale/ nebo SMS na telefonní číslo 906 15 09 – tvar SMS: TT 10 VINARI

Hlasovat můžete do 8.4. (11.4. od 20,00 bude přímý přenos na ČT1 z Vinohradského divadla).

Děkujeme za vaši podporu.

Společenský večer vinařů

Jako již každý rok, i letos se 20.3.2015  konal Společenský večer vinařů. Úderem 19:00 hod. vše zahájil jeden z organizátorů Vojtěch Kušina erudovaným projevem. Pak už bylo vše na hudební skupině KREDO, která se postarala o hudební produkci k tanci a zábavě. Podávala se výborná večeře, ke které bylo možné si otevřít některé z vín mělnické produkce. Akce probíhala v poklidném a přesto zábavném duchu, až do pozdních ranních hodin.

 

Za CČV Weitoschová Barbora

Vinařství roku 2014 již zná své vítěze

Vítězem šestého ročníku soutěže o titul Vinařství roku 2014, pořádané Svazem vinařů ČR, se stala společnost Chateau Valtice – Vinné sklepy Valtice a.s.

Sedmičlenná odborná porota ohodnotila celoroční práci a úspěchy společnosti Chateau Valtice – Vinné sklepy Valtice a.s. jako nejlepší v kategorii „velké vinařství“, v kategorii „střední vinařství “ pak zvítězilo Žernoseckým vinařstvím, s.r.o. a Vinařství Špalek za kategorii „malé vinařství“.

Všem vítězům tímto gratulujeme.

PŘEHLED DALŠÍCH OCENĚNÍ VINAŘSTVÍ ROKU 2014:

MEDIATEL VINDEMIA PUBLICA 2014 (cena veřejnosti):
Zemědělské družstvo Sedlec u Mikulova

CENA VILÉMA KRAUSE (významné vinařské osobnosti s celoživotním přínosem pro tento obor)
ING. DRAHOMÍR MÍŠA

Enolog roku 2014 (enolog – mladý vinař do 38 let):

FILIP MLÝNEK, ENOLOG SPOLEČNOSTI VINAŘSTVÍ VOLAŘÍK

VINDEMIA ACTA 2014 (cena za kvalitní novinářskou práci propagující víno):
FILIP VRÁNA – REDAKTOR BRNĚNSKÉ ČTK

VINDEMIA LIBRI 2014 (cena za nejlepší literaturu propagující víno):

DOC. ING. MILOŠ MICHLOVSKÝ, DRSC.
Publikace titulů Bobule, Lexikon chemického složení vína a Příprava bílých vín

Poznávací zájezd pro vinaře do Maďarska s Moravínem

MORAVÍN, svaz moravských vinařům o. s. pořádá a srdečně zve na třídenní zájezd do Maďarska, srdce Panonie za přírodními, minerálními víny do historických vinařských regionů Somló a Badacsony – Szent György
pondělí, úterý, středa 23. – 25. března 2015.

Cena zájezdu: pro členy Moravínu 7.900,– Kč
pro ostatní zájemce 8.200,– Kč
V ceně je zahrnuta doprava, ubytování v penzionu (i ve vícelůžkových pokojích) vč. polopenze, degustace a návštěva 9 vinařství, tlumočení z a do Maďarštiny.

více informací pro zájemce najdete na :

http://www.wineofczechrepublic.cz/akce-a-novinky/aktuality/pro-odborniky.html

Únorové setkání vinařů na Grébovce

16. února  1358  Praha

  Karel z boží milosti Římský císař po vše časy rozmnožitel říše a Český král.Touto větou začíná Privilegium o zakládání vinic, které Karel IV. vydal 16. února roku 1358 a bylo jedním z mnoha střípků, které byly součástí  „obchodní revoluce 14. století“. Až čas ukázal, jak důležité toto rozhodnutí bylo nejen pro pražské vinice.

 16. února 2015  Praha

 Sklep Grébovka s podporou Cechu českých vinařů sezvali k tomuto datu pražské vinaře na společné setkání. Smyslem tohoto společenského večera bylo představit pražské vinice, lidi na nich hospodařící a také zhodnotit ročník 2014 z pohledu pěstitelského i výrobního. My, v Praze, o sobě navzájem víme, ale setkání v takové míře skutečně proběhne jen jednou do roka. A aby bylo komu se představovat, pozvali jsme zástupce různých vinařství z VO Čechy. Vše jsme doplnili nosným tématem a to ochutnávkou burgundských odrůd z Čech.

Celý večer začal velmi netradičně. Úvodní sklenička nebyla vinná, ale jednalo se o přípitek světlým 13-ti stupňovým pivním speciálem kvašeným vinnými kvasinkami. Na tvářích některých hostů bylo vidět vskutku překvapení, ale byl to i důkaz, že pivo se dá uvařit ze všeho. Cesta ke kvalitnímu vínu je podstatně delší.

Po přípitku jsme si krátce připoměli vydání privilegia Karlem IV., jakožto i jeho smysl pro danou dobu. Pak jsme velkým skokem přešli na našeho hosta Ing. Martina Dědinu z Výzkumného ústavu zemědělské techniky. Pan Dědina nás velmi poutavě zasvětil do lisování oleje z vinných jader. Jeho přednáška byla obohacena o mnoho praktických rad k tématu, ale i o ochutnávku olejů z různých odrůd révy vinné. Ta Müllerka byla skutečně fajn!

Bez přestávky jsme se přesunuli ke vzorkům z Prahy. Povídání a ochutnávání vzorků doprovázely fotografie z jednotlivých tratí. Postupně se představila vína z Grébovky na Praze 2, Svaté Kláry, která je v rámci Botanické zahrady, Salabky v Tróji a Máchalky z úpatí Vysočan a Proseka. Ochutnali jsme též vína z hradeb Vyšehradu, či z malé vyšehradské viničky, která se nachází v zahradách probošství. Také víno ze soukromé viničky v rámci developerského projektu na Albertově. Arcibiskupská vinice v pražských Modřanech se prezentovala hned několika výrobci a posledním zástupcem pražanů byla malá vinička v Motole.

A to jsme byli teprve v půlce. Pozvaní hosté nelenili a aby bylo s čim srovnávat i oni přivezli vzorky nejenom mladých vín. Vína malopěstitelů se volně prolínala s vínem z ČZU od Štěpána Weitosche či Luďka Vondráka z Mělníka. Litoměřické Rulandské bílé z Agrofruktu, osobně dovezl Tonda Hrabkovský. Z Roudnice reprezentoval své vinařství Jan Podrábský a vše to glosoval Vojta Kušina za Školní statek Mělník. Byli jsme moc rádi, že nám přijeli povyprávět výzkumníci z VSV Karlštejn a nejeden dobrý postřeh měl i Stanislav Rudolfský z Kutné hory. Jistě jsem na někoho zapoměl, ale to prolínání nakonec nabralo na obrátkách a až předseda CČV Jiří Čábelka musel pronést poslední rozlučkovou větu: „Mělo to smysl!“

                                                                     Za  Sklep Grébovka  Zdeněk Mňuk

více fotek ve fotogalerii

Valtické vinné trhy 2015 – pozvánka pro vinaře

Vážení vinaři a obchodníci s vínem, dovolujeme si Vás pozvat k účasti na 48. ročníku Valtických vinných trhů 2015 do Valtic

Přihlášení vzorků vín: on-line na webové stránce www.elwis.cz

- termín přihlášení vín do soutěže je nejpozději do 16. března 2015

– termín doručení vzorků vín je od 16. do 18. března 2015 od 8.00 do 14.00 hod. do Španělské konírny na valtickém zámku – příjezd směrem do zámku pravou stranou a hned na kopečku u zámeckých WC budou vzorky předány.

Všechny potřebné informace jsou na webových stránkách:www.vinnetrhy.cz

Nové značení vín

Vinařský fond a Svaz vinařů připravily pro vinaře projekt na podporu a ochranu jejich vín. Jedná se o nové, dobrovolné značení vín jednotným označením vycházejícím z ochranné známky Vína z Moravy, vína z Čech.

Jedná se o horní kruhovou plochu záklopky nebo šroubového uzávěru, která bude značena výsečí ze známého loga Vína z Moravy, vína z Čech v podobě skleničky v národních barvách. Grafické zpracování zbývající části záklopky či uzávěru bude i nadále plně v rukou vinařů, tzn. na boku kapsle mohou mít logo vinařství, dosud používané grafické prvky, nebo tam nemusí být nic.

podrobnější informace včetně dokumentů ke stažení najdou zájemci na http://www.svcr.cz/nove-znaceni-nasich-vin-zajisti-lepsi-a-jednodussi-orientaci

Korouhev cechu vinařů,18. stol., Sbírka Reg. muzea Mělník
Korouhev cechu vinařů,18. stol., Sbírka Reg. muzea MělníkFerule cechu vinařů, 1676, Sbírka Reg. muzea Mělník
Ferule cechu vinařů, 1676, Sbírka Reg. muzea Mělník

Česká zahradnická akademie Mělník
otevírá nový vinohradnický obor