Vinařství roku

Do 20. března může veřejnost hlasovat v kategorii Mediatel Vindemia publica – cena veřejnosti. Z výběru jednoho z devíti finalistů v prestižní soutěži Vinařství roku tak vzejde nejen vítěz této kategorie, ale počet zaslaných hlasů pomůže také při rozhodování o absolutním vítězi. Tím bude vyhlášeno jedno ze tří oceněných vinařství v kategorii malé, střední nebo velké vinařství. V kategorii střední vinařství soutěží také náš dlouholetý člen  Ing.František Kupsa za ŽERNOSECKÉ VINAŘSTVÍ S.R.O.

I Vy ho můžete podpořit svým hlasem na:

www.vinarstviroku.cz/dnes-bylo-spusteno-hlasovani-v-kategorii-mediatel-vindemia-publica/

Děkujeme za jeho podporu a přejeme mu zdar a úspěch v soutěži.

 

 

VIII. REPREZENTAČNÍ PLES UNIE OVOCNÁŘŮ

20.2 proběhl již tradiční VIII.reprezentační ples Unie ovocnářů severočeského regionu. Za podpory a účasti CČV proběhla ochutnávka a prezentace pěti českých vinařství.

P1010134

 

P1010139

P1010136

P1010140

Pozvánka na Společenský večer

Spol.vecer

Zájezd do Saska

Zájezd Cechu českých vinařů do Míšně (Meißen) ve dnech 13.-15.8.2014

 

Ve dnech 13.-15.8.2014 měli členové Cechu českých vinařů a další milovníci vína možnost poznat nám nejbližší zahraniční vinařskou oblast Sasko – Weinbaugebiet Sachsen. Vedoucí zájezdu Jan Podrábský a Láďa Šuhájek sestavili program, příjemná průvodkyně a překladatelka Kateřina Železná se svým německým přítelem hudebníkem Stefanem nám připravili tři dny nabité vínem a krásami polabské nížiny v okolí města Míšně. Naši vinaři se těšili na své známé německé vinaře z předchozích zájezdů do Míšně v letech 1972, 1976 a 2001 a na změny, které se ve vinařství odehrály během posledních 20 let.

Vinařská oblast Saschsen je ze 13 německých vinařských oblastí třetí nejmenší, rozkládá se podél řeky Labe od Pirny, přes Drážďany , Radebeul, Coswig, Meißen až po Diesbar-Seußlitz, prochází skrz ní 55 km dlouhá vinařská cesta. Réva se pěstuje na 462 ha, převažují bílé odrůdy Goldriesling, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Tramín, Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Elbling, Bacchus, Scheurebe, Kerner, Solaris, z červených se pěstuje Rulandské modré, Dornfelder, Regent, Domina, méně Zweigeltrebe a Modrý Portugal. Většina pěstitelů vinařů je sdružena do míšeňského vinařského družstva. Kromě dvou vinařských družstev je v oblasti plno malých samostatných vinařství, největší je Jan Ulrich s 11 h vinic. V roce 2009 byly vinice v okolí Drážďan – Dresdner Elbtal – zapsány do kulturního dědictví UNESCO.

Již v 9.30 jsme přijeli do Radebeulu do státního vinařského družstva zámek Wackerbarth – Sächsisches Staatsweigut Schloss Wackerbarth. V Radebeulu se réva pěstuje již více než 850 let, hrozny ze 104 ha vinic se zpracovávají ve státním družstvu Schloss Wackerbarth. Charismatický průvodce…..(jméno nevím), který se zde vyučil vinařem a pracuje zde dodnes, nás provedl historií, vinicemi (alespoň zpovzdálí) i sklepem. Zámek je spojen se jménem německého kurfiřta a polského krále Augusta Silného (August Der Starke) velkého milovníka vína. V roce 1836 zda byla zahájena první výroba sektu v Sasku. Zámek je obklopen deseti hektary vinic na terasách. Vzhledem k tomu, že žádný pěstitel neměl zájem se o tyto pracovně náročné plochy starat, byly vinice zrekonstruovány ze státních prostředků a dnes jsou součástí státního podniku. Vinice tvoří se zámkem krásnou scenerii a celé místo je velmi turisticky přitažlivé. Prošli jsme novou výrobní halou postavenou v letech 2006-2008 s moderním zařízením na zpracování hroznů, zrání v nerezových tancích i barrique sudech. Ochutnali jsme 6 klasických sektů (kvašení v lahvi) z odrůd Rulandské bílé, Rulandské modré, Ryzlink rýnský, polosuchý August der Starke, rosé brut, a cuvée RR+RŠ+Goldriesling a na požádání též tiché víno Ryzlink rýnský z roku 2011. Kvalita sektů i vín byla předčila naše očekávání a celý areál včetně prodejního komplexu snese srovnání s nejvyspělejšími vinařstvími, které jsme poznali z našich cest po Evropě.

Po první ochutnávce jsme přijeli do Míšně, ubytovali jsme se a s paní Kateřinou se vydali na prohlídku historického města. Cestou nám na kytaru zpíval Stefan a my jsme se tak stali součástí pouličního hudebního folkloru. V 16.00 hodin nás již čekala před zámkem v Seußlitz královna vína pro rok 2014 paní Katharina Lai, která nás provedla historickými místy kolem zámku. Zámek sloužil  v letech 1945-2000 sociálním účelům pro starší obyvatele, nyní patří mnichovskému architektu Prof. Stephan Braunfels. Kolem zámku jsou vinice na terasách, barokní zámecká zahrada s jezírkem a na plató, kde je doloženo slovanské osídlení, se nacházejí opět vinice. Většina vinic je zatravněna, výborně jsou provedeny zelené práce, podlom, osečkování, vylamování letorostů i odstraňování  listů v zóně hroznů. Průměrná roční teplota je přes 9 °C, roční srážky 600-700 mm. Je zde tepleji a také srážek je více než u nás v Čechách. Všechny hrozny již zaměkala a rané odrůdy jako Solaris, Morio Muskat a Dornfelder se daly již jíst. Po prohlídce vinic jsme se sešli s místními pěstiteli révy a ochutnali vína vyrobená ve vinařském družstvu Míšeň – Ryzlink rýnský, Müller Thurgau, Rulandské bílé – všechny vína byla plná, s příjemnou kyselinkou, tak jak jsme tomu zvyklí i u nás. Pěstitelé jsou sdruženi, podobně jako my do Cechu českých vinařů, do Weinbauverband Sachsen, navzájem si pomáhají a pořádají společné vinařské akce a ochutnávky. Organizují také každoroční soutěž Královna vína.

Večer jsme zakončili ochutnávkou vín v městečku Diesbar-Seußlitz u soukromého vinaře Joachima Lehmanna, kterého někteří čeští vinaři znají, neboť jezdí často do Velkých Žernosek. Pan Lehmann zpracovává hrozny z vlastních 6 ha vinic, má svůj sklep i prodejnu. Ochutnali jsme Müller Thurgau, Rulandské šedé, Zweigletrebe a Rulandské modré.

14.8. nás již čekalo vinařské družstvo Winzergenossenschaft Meißen se sídlem přímo v Míšni. Více jak 1500 členů je sdruženo do družstva, většina z nich se vinici věnuje vedle svého zaměstnání. Ptali jsme se na organizaci sklizně, a na to, jak jsou vinaři odměňováni. Je stanoven vždy termín sklizně určité odrůdy, např. Müller Thurgau se bude sklízet 17.-21.9. V tomto termínu musí přijet všichni vinaři, kteří mají MT. Hrozny jsou zváženy, změřen obsah cukru. Pro každou odrůdu jsou stanovena kvalitatní kritéria – výše výnosu z m2, obsah cukru. Výnos nesmí být vyšší, než je stanoveno. Přísná sklepmistryně původem z Kazachstánu nekompromisně sleduje kvalitu hroznů a vyřazuje nekvalitní hrozny. Vinařské družstvo byl založeno v roce 1938, dnes zpracovává hrozny ze 145 ha vinic od Pillnitz až po Diesbar-Seußlitz. Sasští vinaři se pyšní odrůdou Goldriesling, která se údajně pěstuje pouze ve zdejším kraji. Odrůdu vyšlechtil Christian Berlin v Colmaru v Alsasku křížením odrůd Ryzlink rýnský x Malinger. Tato odrůda má krátkou vegetační dobu, raší později než ostatní odrůdy, ale je raná, sklízí se o týden dříve než Müller Thurgau. Pije se vždy jako mladé víno. Naše ochutnávka zahrnovala 6 sektů kvašených v lahvi a 2 tichá vína, všechna byla kvalitní a příjemná. Ani v silné konkurenci německých vín z mnohem větších vinařských oblastí se míšeňská vína neztratí a každým rokem získají  nějakou medaili, v tomto roce zlatou medaili získala tři vína Scheurebe z Proschwitz, Tramín z Pillnitz a Tramín z Míšně.

Po obědě na druhém břehu řeky Labe jsme se šli projít do vinic Spargebirge a u pana Plawitzki jsme ochutnali místní vína, opět vyrobená v míšeňském vinařském družstvu.

Po ochutnávce vín jsme navštívili v Míšni nejstarší porcelánku v Evropě, která již od roku 1710 vyrábí bílý porcelán. Místní cibulový vzor, který byl v roce 1885 převzat porcelánkou v Dubí u Teplic, proslavil i český porcelán.

Večer jsme zakončili v restauraci  Weinstube 1. Weinkönigin, tedy ve vinné restauraci u první saské královny vína pro roky 1987/1989 Irene Weisflug. Vinná restaurace se nachází přímo na vinné stezce a během naší dvouhodinové návštěvy projelo kolem nás několik desítek cyklistů, jezdců na kolečkových bruslích a proběhlo mnoho běžců. Blízkost restaurace k Labi má však i své nevýhody, při záplavách  roce 2002 byla budova zatopena až do výše 1,5 m musela být celá opravena. Majitelé mají 4 ha vinic a nabízejí velký sortiment saských vín od Proschwitz až po Türingen. Kromě nám již známých míšeňských vín jsme ochutnali také méně známé odrůdy Elbling, Helios a Rottling

Poslední den našeho zájezdu jsme zamířili přes Drážďany k Pillnitz. Nad zámkem Pillnitz se šplhají do výše terasy se 7 ha vinic, které nesou označení Pillnitzer Königlicher Weinberg. Jednotlivé parcely má v pronájmu 70 vinařů, kteří hrozny prodávají vinařskému družstvu v Míšni. Terasy byly před několika lety opraveny a byla nad nimi zřízena vinná stezka s informačními tabulemi. Vinice jsou zatravněny, některé jsou po spádnici, jiné po vrstevnici, veškerá práce je ruční. Z teras je krásný výhled na labské údolí, v dálce jsme mohli vidět Děčínský Sněžník. Po příkrých terasách nás provázel pan Walter Rogge. Cestou jsme mohli ochutnat již dozrávající hrozny Muskat Morio, Goldriesling, Dornfelder a další. V roce 2002 v době záplav se Labe rozlilo až k terasám a 3 ha byly zničeny. Nyní se obnovují. Pana Waltra v jeho vinařském zápalu podporuje i manželka Tigrid, narozena v Albrechticích v Jizerských horách. Připravila nám výborný domácí chléb a upekla koláč se slaninou a tvarohem. Pillnitzská vína nám připadala velmi bohatá a minerální, bílý byla výrazně aromatická s vyšším obsahem alkoholu. Ve vinařském družstvu Míšeň jsou zpracovávána zvlášť a nesou vždy označení Pillnitz. Aby byla kvalita vína co nejvyšší, je stanoven poměrně nízký výnos – pouze 0,6 kg na m2. Potěšil nás Tramín, Rulandské bílé i Ryzlink rýnský výběr z hroznů. Manželé Tigrid a Walter Rogge nás nešetřili, a tak jsme mohli ochutnat téměř všechna bílá vína pillnitzských vinic a také červené Rulandské modré. Kdyby se náhle nezatáhla a nezačalo pršet, jistě bychom u vína z Pillnitz vydrželi ještě dlouho.

Tím naše putování skončilo, ale jistě se sem ještě vrátíme, neboť z Litoměřic do Míšně je to na kole po labské cyklistické stezce co by kamenem dohodil.

Děkujeme za výborný vinařský výlet!

Kateřina Kreisigner

Nominační výstava VO Čechy a Mělnické vinobraní

Nominační výstava pro Salon vín ČR

Pořadatel: Cech českých vinařů

Místo: Mělník – Regionální muzeum

 

Termín: 27. srpna 2014 9.00 hodin hodnocení vín

26.září 2014 16.00 hodin slavnostní vyhlášení výsledků na hlavní scéně

Mělnického vinobraní

26. září 2014 16.00- 22.00hodin ochutnávka všech soutěžních vín včetně Championa výstavy – pro veřejnost v

Regionálním muzeu Mělník

27.září 2014 10.00 – 22.00 hodin ochutnávka všech soutěžních vín včetně

Championa výstavy – pro veřejnost v Regionálním Muzeu Mělník

 

Tradiční soutěž a výstavu vín z vinařské oblasti Čechy, která je putovní, v letošním roce přivítá Regionální muzeum Mělník Je to zároveň soutěž nominační pro Národní salón vín České republiky.

Organizační výbor soutěže:

Ing. Štěpán Weitosch, člen předsednictva Cechu českých vinařů,

Jiří Čábelka, předseda Cechu českých vinařů

Jan Podrábský, vinařství Podrábský

Kontakt:

Česká zemědělská univerzita v Praze

Vinařské středisko Mělník – Chloumek

Chloumecká 1717, Mělník – Chloumek, PSČ 276 01 mapa: http://mapy.atlas.cz/mapa/vinarske_stredisko_chloumek

Ing. Štěpán Weitosch, vedoucí střediska, tel. 315 627 391, mobil 731 117 242, e-mail weitosch@lany.czu.cz

Kompletní výsledky Čechy 2014

Litoměřické vinobraní

vinobraní

Zájezd na Moravu a Rakouska 21. – 23.8. 2013

Zájezd na Moravu a Rakouska

Ve dnech 21.8.-23.8.2013 se uskutečnil zájezd pro členy Cechu českých vinařů na Moravu a Rakousko. Zájezd byl zaměřen nejen na degustaci vín, ale též na vinařskou technologii.

První den 21.8. jsme navštívili společnost zabývající se prodejem zemědělské a vinařské techniky HM, s.r.o se sídlem v Hodoníně. Zástupci společnosti pánové Hnidák a Nevídal nám představili firmu HM, s.r.o. ve zcela nové moderní budově, seznámili jsme se s historií a prohlédli si stroje, které nás coby vinaře zajímali. HM, s.r.o. je výhradním dovozcem a prodejcem sklízecích strojů pro hrozny Gregoire, nabízí speciální traktory do vinic značky Case, stroje pro zelené práce na vinicích značky Clemens a  spolupracuje s firmou Wottle, jež vyrábí pneumatické lisy na zpracování hroznů. Po prohlídce vinařské techniky jsme byli pozváni na ochutnávku vín pana majitele Ing. Františka Hnidáka – vinařství Nechory.

Po prohlídce jsme se všichni těšili na ochutnávku vín u Petra Bízy v Čejkovicích. Rodinné vinařství obhospodařuje 5 ha. Ze třiceti procent se pěstují bílé odrůdy Chardonnay, Sauvignon, Rulandské šedé, Tramín, Ryzlink rýnsky a  Műller Thurgau. Z červených vín pak Neronet, Modrý Portugal, Cabernet Sauvignon, Rulandské modré, Agni a Frankovka. Prohlídli jsme si sklepní hospodářství, moderní sklep i lahvovací linku a prostory pro zrání vína. Degustace probíhala v rychlém tempu, ochutnali jsme patnáct vzorků vín mimořádné kvality a vyslechli si spousty rad a poučení týkající se zejména malolaktické fermentace.

Den jsme zakončili u pan Dobrovolného v Novém Šaldorfu. Velmi vitální sedmdesátník pan Dobrovolný nás provedl svým sklepem vyhloubeným do pískovce s četnými zákoutími a slepými uličkami. Přímo ze sudů jsme ochutnali pěkná selská vína-Neuburské, Sylvánské zelené, Sauvignon, Ryzlink rýnský, Tramín byl výrazně aromatický, také růžové z Zweigeltrebe a Svatovavřineckého a červenou Frankovku. Navečer bylo pro nás připraveno občerstvení ve zcela nových prostorách. Od roku 2011 je v provozu i penzion, v němž jsme přespali. Ráno nás pan Dobrovolný s manželkou potěšili domácí snídaní a gulášovou polévkou.

22.8. jsme zamířili do Rakouska do města Poysdorf k výrobci WOTTLE Maschinen- und Weinpressenbau GmbH. Již z předchozího dne jsme věděli, že firma WOTTLE se specializuje na výrobu pneumatických lisů. Nejprve jsme byli uvítáni typickým rakouským Veltlínským zeleným, a pak jsme si prošli celý provoz. Zaujali nás projekty lisů na míru, řez nerezových ocelových konstrukcí a celý proces výroby až k hotovému lisu. Lisy jsou zhotoveny dle požadavků konkrétního zákazníka. Kromě lisů firmy WOTTLE vyrábí mlýnkoodstopkovač, přídavná zařízení k lisům, stoly na třídění bobulí hroznů a další.

V Poysdorfu jsme navštívili též výstavu Brot und Wein. Mysleli jsme si, že budeme ochutnávat různé druhy chlebů a místní vína, výstava však byla zaměřena spíše na historii a současnost vinařství, víno i chléb jsme si museli sami koupit.

Více nás potěšilo moderní vinařství Weingut Dürnberg. Vinařství zpracovává hrozny z vlastních 50 ha vinic. Vinice leží v okolí městečka Falkenstein  na kopcích s vápenitými půdami.  Sklepmistr a majitel Christopher Kölner nás se zaujetím provedl úplně novým provozem pro zpracování hroznů a sklepem se zcela novým vybavením. Po prohlídce nás čekala ochutnávka vín s občerstvením ve vlastní provozovně ve Falkensteinu. Zaujala nás plná vína rozmanitých chutí a vůní, především Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, růžové z Zweigeltrebe, červená vína Merlot, Zweigeltrebe, a rozmanitá cuvée Merlot+Cabernet Sauvignon+Zweigeltrebe. Vína byla doprovázena erudovaným výkladem a výborným pohoštěním.

Večer jsme zakončili ve Velkých Bílovicích ve Vinařském domě Skoupil, kde jsme se ubytovali a kdo měl zájem, mohl si prohlédnout moderně vybavené vinařství, případně ochutnat zdejší víno. U Skoupilů měli již první burčák z Irsai Oliver. Prohlídli jsme si místní vinice, kde již zamodrávaly hrozny a vzpomínali na ty naše, nejméně o čtrnáct dní zpožděné oproti jižní Moravě.

Poslední den zájezdu 23.8. jsme se přesunuli do Týnce, nedaleko Břeclavi, do podniku vyrábějící vinařskou a zemědělskou techniku Ostratický, s.r.o. Po podniku nás provedl pan Janulík, seznámil nás s technikou do vinic: stroje pro zpracování půdy v meziřadí a příkmenném pásu, mulčovače a drtiče, stroje pro zelené práce, elektrické ruční nářadí, plašiče ptáků a zvěře, ometače kmínků a další.

Naši exkurzi jsme zakončili v zajímavém Vinařství Sádek s.r.o. u obce Kojetice na Vysočině. Vinařství spadá do vinařské podoblasti znojemské. Čtyři hektary vinic jsou vysazeny kotlině v nadmořské výšce 420-480 m.n.m. a jsou chráněny ze tří stran lesem. Vinařství je pojmenováno dle zámku Sádek v blízkém okolí. Celým komplexem vinařství nás provedl zakladatel vinařství pan Lubomír Lampíř. Kromě vinic pro produkční účely jsme si prošli naučnou vinařskou stezku,  zahradu jižní Vysočiny, viděli jsme výsadbu broskví, chmele a zahradu léčivých rostlin tradiční čínské medicíny. Po obědě jsme ochutnali místní vína: Hibernal, Müller Thurgau, Muškát moravský, Veltlínské zelené, Modrý Portugal a Dornfelder. Návštěva tohoto zajímavého místa byla vydařenou tečkou za celým zájezdem.

Poděkování patří organizátorovi zájezdu Štěpánu Weitoschovi a jeho spolupracovníkům, kteří zajistili exkurze a překladatelku v Rakousku. Těšíme se na další zájezd, tentokrát do německé Míšně.

text:Kateřina Kreisinger, Chrámce

foto:Josef Medlín

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Výstava Národní soutěže vín 2013

Dne 21.6. 2013 proběhla na půdě České zemědělské univerzity v Praze – Suchdole výstava Národní soutěže vín – Vinařská oblast Čechy. V letošním roce bylo přihlášeno bez mála sto soutěžních vzorků vín. Hodnocení proběhlo v univerzitním vinařství Mělník – Chloumek. Záštitu nad celou soutěží a výstavou pak vedle Vinařského fondu, Svazu vinařů České republiky, Národního vinařského centra o.p.s a Cechu českých vinařů převzala také Česká zemědělská univerzita v čele s rektorem prof. Ing. Jiřím Balíkem, CSc.

Na výstavě byly předány ceny a po té bylo možné všechna hodnocená vína ochutnat.

Reakce Ing. Váni na článek Dr. Ing. Hluchého

Reakce Ing. Váni

Hodnocení vín – Národní soutěž

IMG_2435 IMG_2436 IMG_2448

     Dne 5.6.2013 proběhlo ve vinařském středisku Mělník-Chloumek hodnocení vín vinařské oblasti Čechy. Národní výstava vín vinařské oblasti Čechy je jednou z pěti nominačních soutěží do Salonu vín.

     I přes obtížnou dopravní situaci se k hodnocení dostavilo 10 degustátorů, kteří ohodnotili více jak 80 vzorků bílých, růžových a červených vín. Komisím předsedali ing. František Kupsa a Jan Podrábský.

     Hodnocení proběhlo v klidné a přátelské atmosféře.

Korouhev cechu vinařů,18. stol., Sbírka Reg. muzea Mělník
Korouhev cechu vinařů,18. stol., Sbírka Reg. muzea MělníkFerule cechu vinařů, 1676, Sbírka Reg. muzea Mělník
Ferule cechu vinařů, 1676, Sbírka Reg. muzea Mělník

Česká zahradnická akademie Mělník
otevírá nový vinohradnický obor