Zájezd na Moravu a Rakouska

Zájezd na Moravu a Rakouska

Ve dnech 21.8.-23.8.2013 se uskutečnil zájezd pro členy Cechu českých vinařů na Moravu a Rakousko. Zájezd byl zaměřen nejen na degustaci vín, ale též na vinařskou technologii.

První den 21.8.jsme navštívili společnost zabývající se prodejem zemědělské a vinařské techniky HM, s.r.o se sídlem v Hodoníně. Zástupci společnosti pánové Hnidák a Nevídal nám představili firmu HM, s.r.o. ve zcela nové moderní budově, seznámili jsme se s historií a prohlédli si stroje, které nás coby vinaře zajímali. HM, s.r.o. je výhradním dovozcem a prodejcem sklízecích strojů pro hrozny Gregoire, nabízí speciální traktory do vinic značky Case, stroje pro zelené práce na vinicích značky Clemens a spolupracuje s firmou Wottle, jež vyrábí pneumatické lisy na zpracování hroznů. Po prohlídce vinařské techniky jsme byli pozváni na ochutnávku vín pana majitele Ing. Františka Hnidáka – vinařství Nechory.

Po prohlídce jsme se všichni těšili na ochutnávku vín u Petra Bízy v Čejkovicích. Rodinné vinařství obhospodařuje 5 ha. Ze třiceti procent se pěstují bílé odrůdy Chardonnay, Sauvignon, Rulandské šedé, Tramín, Ryzlink rýnsky a Műller Thurgau. Z červených vín pak Neronet, Modrý Portugal, Cabernet Sauvignon, Rulandské modré, Agni a Frankovka. Prohlídli jsme si sklepní hospodářství, moderní sklep i lahvovací linku a prostory pro zrání vína. Degustace probíhala v rychlém tempu, ochutnali jsme patnáct vzorků vín mimořádné kvality a vyslechli si spousty rad a poučení týkající se zejména malolaktické fermentace.

Den jsme zakončili u pan Dobrovolného v Novém Šaldorfu. Velmi vitální sedmdesátník pan Dobrovolný nás provedl svým sklepem vyhloubeným do pískovce s četnými zákoutími a slepými uličkami. Přímo ze sudů jsme ochutnali pěkná selská vína-Neuburské, Sylvánské zelené, Sauvignon, Ryzlink rýnský, Tramín byl výrazně aromatický, také růžové z Zweigeltrebe a Svatovavřineckého a červenou Frankovku. Navečer bylo pro nás připraveno občerstvení ve zcela nových prostorách. Od roku 2011 je v provozu i penzion, v němž jsme přespali. Ráno nás pan Dobrovolný s manželkou potěšili domácí snídaní a gulášovou polévkou.

22.8. jsme zamířili do Rakouska do města Poysdorf k výrobci WOTTLE Maschinen- und Weinpressenbau GmbH. Již z předchozího dne jsme věděli, že firma WOTTLE se specializuje na výrobu pneumatických lisů. Nejprve jsme byli uvítáni typickým rakouským Veltlínským zeleným, a pak jsme si prošli celý provoz. Zaujali nás projekty lisů na míru, řez nerezových ocelových konstrukcí a celý proces výroby až k hotovému lisu. Lisy jsou zhotoveny dle požadavků konkrétního zákazníka. Kromě lisů firmy WOTTLE vyrábí mlýnkoodstopkovač, přídavná zařízení k lisům, stoly na třídění bobulí hroznů a další.

V Poysdorfu jsme navštívili též výstavu Brot und Wein. Mysleli jsme si, že budeme ochutnávat různé druhy chlebů a místní vína, výstava však byla zaměřena spíše na historii a současnost vinařství, víno i chléb jsme si museli sami koupit.

Více nás potěšilo moderní vinařství Weingut Dürnberg. Vinařství zpracovává hrozny z vlastních 50 ha vinic. Vinice leží v okolí městečka Falkenstein na kopcích s vápenitými půdami. Sklepmistr a majitel Christopher Kölner nás se zaujetím provedl úplně novým provozem pro zpracování hroznů a sklepem se zcela novým vybavením. Po prohlídce nás čekala ochutnávka vín s občerstvením ve vlastní provozovně ve Falkensteinu. Zaujala nás plná vína rozmanitých chutí a vůní, především Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, růžové z Zweigeltrebe, červená vína Merlot, Zweigeltrebe, a rozmanitá cuvée Merlot+Cabernet

Sauvignon+Zweigeltrebe. Vína byla doprovázena erudovaným výkladem a výborným pohoštěním.

Večer jsme zakončili ve Velkých Bílovicích ve Vinařském domě Skoupil, kde jsme se ubytovali a kdo měl zájem, mohl si prohlédnout moderně vybavené vinařství, případně ochutnat zdejší víno. U Skoupilů měli již první burčák z Irsai Oliver. Prohlídli jsme si místní vinice, kde již zamodrávaly hrozny a vzpomínali na ty naše, nejméně o čtrnáct dní zpožděné oproti jižní Moravě.

Poslední den zájezdu 23.8. jsme se přesunuli do Týnce, nedaleko Břeclavi, do podniku vyrábějící vinařskou a zemědělskou techniku Ostratický, s.r.o. Po podniku nás provedl pan Janulík, seznámil nás s technikou do vinic: stroje pro zpracování půdy v meziřadí a příkmenném pásu, mulčovače a drtiče, stroje pro zelené práce, elektrické ruční nářadí, plašiče ptáků a zvěře, ometače kmínků a další.

Naši exkurzi jsme zakončili v zajímavém Vinařství Sádek s.r.o. u obce Kojetice na Vysočině. Vinařství spadá do vinařské podoblasti znojemské. Čtyři hektary vinic jsou vysazeny kotlině v nadmořské výšce 420-480 m.n.m. a jsou chráněny ze tří stran lesem. Vinařství je pojmenováno dle zámku Sádek v blízkém okolí. Celým komplexem vinařství nás provedl zakladatel vinařství pan Lubomír Lampíř. Kromě vinic pro produkční účely jsme si prošli naučnou vinařskou stezku, zahradu jižní Vysočiny, viděli jsme výsadbu broskví, chmele a zahradu léčivých rostlin tradiční čínské medicíny. Po obědě jsme ochutnali místní vína: Hibernal, Müller Thurgau, Muškát moravský, Veltlínské zelené, Modrý Portugal a Dornfelder. Návštěva tohoto zajímavého místa byla vydařenou tečkou za celým zájezdem.

Poděkování patří organizátorovi zájezdu Štěpánu Weitoschovi a jeho spolupracovníkům, kteří zajistili exkurze a překladatelku v Rakousku. Těšíme se na další zájezd, tentokrát do německé Míšně.

Kateřina Kreisinger, Chrámce