Zpět
09.10.2018, Cech českých vinařů

3. října - Víno jako výraz české státnosti

Víno jako součást české státnosti

Nejlepší česká vína včetně speciální edice Vinných sklepů Kutná Hora ke 100. výročí založení Československa ochutnali účastníci setkání „Víno jako součást české státnosti“, které se 3. 11 2018 konalo v historických prostorách Národní kavárny v Praze. „Můžeme klidně říci, že to bylo právě víno, které přispělo k založení první republiky a k tomu, aby se psalo, co se psalo. V Národní kavárně totiž sedávali již tehdy známí redaktoři a spisovatelé, jako jsou Ferdinand Peroutka či Karel Čapek. Mnohé večery vedli dlouhé diskuse, tvořili si názory a také při tom pili víno. A další den vyšli jen o pár pater výše, kde vznikal časopis Přítomnost, který vydávám dodnes a v němž Miloš Zeman nikdy nenašel článek s názvem Hitler je gentleman,“ konstatuje MUDr. Martin Jan Stránský, vnuk Jaroslava Stránského, poslance první volené sněmovny v roce 1918 a majitel jediné vinice v srdci Vysočiny. „Jsem rád, že tu společně s vámi nyní mohu stát a stejně jako před sto lety moji předci a významné osobnosti tehdejší doby přemýšlet se sklenkou vína nad otázkou, co to znamená být Čech.“ 

Formou řízené a následně i pochůzkové degustace byla hostům setkání představena vína vyrobená z odrůd vyšlechtěných na území bývalého Československa s mottem „česká, moravská a slovenská vzájemnost“. V rámci speciální edice ke 100. výročí založení republiky to byl zejména Rýnský ryzlink a Rulandské modré z Vinných sklepů Kutná Hora a Pálava 2017, výběr z hroznů z vinařství Gertner. Právě ten se stal vítězem Ceny Jaroslava Stránského, udělované v rámci soutěže Hradecký pohár vín při příležitosti obnovení české státnosti.

„Víno se pije všemi smysly. Zrakem hodnotíme, zda má jiskru a správnou barvu, když jej ve sklence jemně roztočíme, posuzujeme čichem bohatost kytky. V ústech se s ním pak laskáme a užíváme si. Česká vína se však pijí především srdcem, naším nitrem, protože právě ono nám může alespoň částečně dát odpověď na otázku, kdo je Čech a co to znamená,“ prohlásil Stanislav Rudolfský, předseda Cechu českých vinařů, který slaví padesáté výročí znovuobnovení činnosti. „Bylo to v únoru roku 1968, kdy se několik vinařských reků sešlo v Mělníce a rozhodlo se činnost cechu vzkřísit. V té době bylo u nás pouhých 200 hektarů vinohradu. Dnes máme zhruba 700 hektarů vinohradů, což je stále velice málo oproti tomu, kolik jich bylo za dob Karla IV. Pro představu to bylo 500–600 hektarů jen v Praze.

Cech českých vinařů včera v Praze ocenil starosty českých vinorodých měst za jejich přínos pro rozvoj českého vinařství. Prvorepublikovou atmosféru vytvořili nejslavnějšími lidovými písničkami žáci ZUŠ Biskupská v Praze 1.